انواع فیلتر های مورد استفاده جهت تصفیه آب در بخش کشاورزی:
1- فیلتر هیدروسیکلون
2- فیلتر شن
3- فیلتر توری
4- فیلتر دیسکی
انتخاب فیلتر مناسب ارتباط مستقیم به کیفیت آب ورودی و نوع منبع آب دارد. اولین نکته که بایستی مورد توجه قرار بگیرد این است که انواع فیلترهایی که در بالا نام برده شد صرفا جهت تصفیه فیزیکی آب مورد استفاده قرار می گیرد، لذا جهت تصفیه شیمیایی کاربردی ندارد.
در ادامه به معرفی انواع فیلترهای نامبرده و موارد کاربرد آن می پردازیم:
فیلتر هیدروسیکلون
نحوه عملکرد این فیلتر بر اساس نیروی گریز از مرکز می باشد به نحوی که با چرخش آب، شن و ذرات سنگین معلق در آب جدا می شوند. استفاده از این فیلتر در شرایطی توصیه می شود که آب دارای شن و ماسه و ذرات معلق درشت باشد و از طرفی فرصتی برای ته نشینی (مثلا نگه داری در استخر) وجود نداشته باشد. در این شرایط به عنوان یک مرحله فیلتر اولیه از هیدروسیکلون استفاده می شود. اما بایستی بدانید که هیدروسیکلون ذرات به اندازه بزرگتر از0.075 میلیمتر را جدا سازی می کند و به هیچ وجه فیلتر میکرونی محسوب نمی شود لذا در شرایطی که نیاز به فیلتراسیون میکرونی باشد بایستی در مرحله بعد از هیدروسیکلون از فیلتر دیسکی یا توری (بسته به شرایط) استفاده نمود.
فیلتر هیدروسیکلون در 2 جنس فلزی و پلی آمید تولید می شود.


فیلتر شن
  جدا سازی ذرات در این فیلتر بر اساس گیر افتادن ذرات در بین شن های سیلیس صورت می پذیرد. فیلتر شن در جداسازی جلبک ها و مواد بیولوژیک موثر است. یک نکته کلی در خصوص فیلتر شن دانه بندی شن سیلیس داخل فیلتر شن می باشد که ارتباط دقیقی با درجه فیلتر کردن آن دارد. این موضوع یکی از مواردی است که دقت عملکرد فیلتر شن را زیر سوال می برد، زیرا با گذر زمان استفاده از فیلتر شن به دلیل ساییده شدن ذرات شن سیلیس حالت سیقلی به خود گرفته و از درجه فیلتراسیون اولیه خارج می شود و گاها در صورت عدم تعویض شن سیلیس داخل آن، مانند یک ویترین عمل می کند و فیلتراسیون دقیقی را انجام نمی دهد. بنابراین لازم است در صورت استفاده از فیلتر شن به صورت دوره ای شن سیلیس داخل فیلتر ها کنترل شود و در صورت از دست دادن زوایای شن، نسبت به تعویض شن سیلیس اقدام شود.
فیلتر شن در 2 جنس فلزی و پلی آمید تولید می شود. یکی دیگر از مواردی که بر اثر تجربه از بازدید پروژه های فیلتراسیون قدیمی به دست آورده ایم این است که فیلترهای شن فلزی که رنگ شده اند، پس از گذشت زمان از استفاده از آن به دلیل سایش شن ها با دیواره و همچنین حضور دائمی آب داخل آن، دجار خوردگی و به تبع آن زنگ زدگی می شود که همین زنگ آهن از فیلتر گذشته و وارد شبکه خروجی می شود. که برای حل این مشکل ما فیلترهای شن پلی آمید و یا گالوانیزه را توصیه می کنیم.
نکته آخر در خصوص فیلتر های شن این است که از این فیلتر ها هم نمیتوان به عنوان فیلترهای میکرونی استفاده نمود و بایستی در صورت نیاز به درجه فیلتراسیون ریز بعداز آن از فیلتر دیسکی یا توری (بسته به شرایط) استفاده شود.

فیلتر توری

عملکرد این فیلتر بسیار ساده است و  جداسازی ذرات به روش گیر افتادن روی سطح توری صورت می گیرد. فیلتر توری که فیلتر میکرونی می باشد و درجه فیلتراسیون آن 100 و 130 میکرون است. فیلترهای توری در دو بدنه پلی آمید و فلزی تولید می شوند.
یکی از موارد کاربرد فیلتر توری شرایطی است که نیاز به درجه فیلتراسیون میکرونی هست اما آب چرب است در چنین شرایطی فیلتر توری به خوبی عمل می کند.
بدنه فیلترهای توری در 2 جنس فلزی و پلی آمید تولید می شود.


فیلتر دیسکی

یکی از پر کاربرد ترین فیلترها در جداسازی ذرات فیزیکی از سیال فیلتر دیسکی می باشد. فیلتر دیسکی را اصطلاحا یک فیلتر سه بعدی می دانند زیرا علاوه بر سطح بیرونی دیسک ها (xو y) سطح داخلی دیسک ها (z) هم بر سطح فیلتراسیون می افزاید و از آن سطح هم برای به دام انداختن ذرات استفاده می شود.
فیلتر دیسکی از قرارگیری دیسک های متحد المرکز و یکسان به روی هم تشکیل شده است. روی دیسک ها شیار یا طرح سینوسی دارد که ذرات را به دام می اندازند. که در مقالات بعدی در خصوص انواع دیسک ها به طور مفصل توضیحات ارائه می شود.
یکی از مزایای بسیار کاربردی فیلترهای دیسکی امکان استفاده از دیسک ها با درجه فیلتراسیون ها متفاوت شامل 130،100،50،25،5و200 است. که در شرایط مختلف با توجه به درجه فیلتراسیون مورد نظر برای آب خروجی از فیلتر، دیسک ها متناسب با آن انتخاب می شود.
یکی دیگر از خصوصیات فیلترهای دیسکی که باعث شده بیشتر از سایر فیلتر ها مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گیرد، طول عمر بالا و نیاز به عملیات تعمیر ونگهداری بسیار جزئی آن است.
فیلترهای دیسکی با بدنه پلی آمید تولید می شوند. فیلتر های دیسکی در سایز های 2، 3 و 4 اینچ و مدل های تک و دوبل تولید می شوند. در ضمن فیلترهای دیسکی کوچک با عنوان مینی فیلتر در سایز های 3/4 تا 2 اینچ نیز قابل ارائه هستند.

شرکت بسا در زمینه ارائه خدمات مشاوره ای و طراحی جهت انتخاب فیلتر مناسب همجنین ارائه پکیج های فیلتراسیون آماده خدمت رسانی به مصرف کنندگان و همکاران محترم می باشد.
لذا جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.