فیلتر دیسکی دوبل یا به عبارتی دیگر فیلتر دیسکی دوقلو نوعی از فیلتر دیسکی می باشد که دارای دو محفظه نگهداری پکیج و متعاقبا دارای دو کارتریج می باشد که این امر باعث می شود شما یک فیلتر دیسکی با ظرفیتی تقریبا دو برابر فیلتر دیسکی تک داشته باشید. با این نکته که شما همچنان یک ورودی و یک خروجی برای ورود و خروج سیال در فیلتر دیسکی دوبل دارید.

تصویری از فیلتر دیسکی دوبل را مشاهده می کنید.

در مزارع و باغات کوچک و همچنین در پروژه های تصفیه آب کوچک که ظرفیت از یک فیلتر دیسکی تک بالاتر می باشد و امکان اجرای پکیج فیلتراسیون دیسکی در تعداد واحد بالاتر نمی باشد، استفاده از فیلتر دیسکی دوبل گزینه مناسبی می باشد.

این فیلتر ها در دو سایز 3 و 4 اینچ و همچنین در دو مدل دستی و اتوماتیک (جکدار) قابل ارائه می باشد.

یکی دیگر از مزایای فیلتر دیسکی دوبل قیمت به صرفه آن می باشد. چرا که کاربر با خرید یک فیلتر دیسکی دوبل ظرفیتی بالاتر از یک فیلتر دیسکی تک در اختیار دارد که این ظرفیت نزدیک به 2 برابر فیلتر دیسکی تک می باشد این در حالی است که قیمت یک فیلتر دیسکی دوبل از مجموع قیمت 2 عدد فیلتر دیسکی تک پایین تر می باشد.

از دیگر مزایای فیلتر دیسکی دوبل می توان به کاربرد آن در پکیج فیلتراسیون دیسکی اشاره کرد. زمانی که پکیج فیلتراسیون دیسکی با فیلترهای دوبل اجرا می شود هزینه های اجرای پکیج کمتر شده و در عین حال فضای کمتری توسط پکیج فیلتراسیون دیسکی اشغال می شود. تنها ضعف اجرای این مدل پکیج خارج شدن ظرفیت بیشتری از فیلتراسیون در هنگام شست و شو یا همان فاز بکواش می باشد. که البته این کاهش ظرفیت با توجه به طراحی دقیق و زمان شست و شو بهینه قابل کنترل می باشد.

تصویری از پکیج فیلتراسیون دیسکی مشاهده می کنید.

در خصوص پکیج فیلتراسیون دیسکی با فیلتر دیسکی دوبل یا همان فیلتر دیسکی دو قلو یادآور می شود که در هنگام شست و شو با توجه به اینکه آب تمیز باید 2 کارتریج را شست و شو دهد و در حالت های اتوماتیک 2 جک کارتریج را باز کند، فشار لازم جهت بکواش صحیح باید کاملا تامین شود. ولی در خصوص استفاده از فیلتر دیسکی دوبل به صورت تکی یعنی خارج از پکیج فیلتراسیون دیسکی مشکل خاصی از این بابت وجود نداشته و این فیلتر با حداقل فشار یعنی 1 بار (1 اتمسفر) عمل فیلتراسیون را انجام داده و باید برای شست و شو شیر های قبل و بعد فیلتر بسته شده و کارتریج ها خارج شوند و به صورت دستی شسته شوند.

به منظور درک بهتر از مطالب ذکر شده در خصوص نحوه شست و شوی فیلتر دیسکی دستی می توانید روی تصویر زیر کلیک کرده و مقاله مربوط به شست و شو فیلتر دیسکی دستی را مطالعه و در انتهای آن ویدئو مربوطه را مشاهده نمایید.