ایستگاه فیلتراسیون دیسکی اتوماتیک ، اجزاء تشکیل دهنده آن و نحوه ی عملکرد

اجزای تشکیل دهنده ایستگاه فیلتراسیون دیسکی اتوماتیک شامل کلکتور ورودی ، کلکتورخروجی ، فیلترهای دیسکی، شیرهای هوا ( سوپاپ های هوا ) ، کلکتور بکواش (درین) ، مینی فیلتر دیسکی ، شیرهای هیدرولیکی بکواش ، شیرهای برقی (سلونوئید) و قلب سیستم که همان کنترلر می باشد.

چرا به این سیستم ها می گویند سیستم اتوماتیک؟

به این دلیل که نحوه ی شستشوی این سیستم ها به صورت اتوماتیک می باشد و کاربر نیازی ندارد که شیری را باز یا بسته نماید و همچنین به باز کردن فیلتر و کارتریج برای شستشوی دستی آن نیازی نیست.

نحوه شستشو به این صورت می باشد که فیلترهای دیسکی به صورت جداگانه و واحد به واحد شستشو داده می شود ، یعنی زمانی که فیلتر اول وارد فاز شستشو می شود بقیه فیلترها در مدار باقی می مانند و آب تمیز را تامین می کنند و مقداری از آب تمیز جهت شستشوی فیلتر اول استفاده می شود.

بعد از اتمام فاز شستشوی فیلتر اول، فیلتر دوم، سوم و چهارم و به ترتیب هر تعداد واحدی که ما داشته باشیم این عملیات انجام می شود.

فرمان شستشو به چه صورتی صادر می شود ؟

فرمان شستشو از طریق کنترلر صادر می شود و این فرمان به شیر های برقی دستور شستشو را می دهد .

 کنترلر به 2 صورت فرمان شست و شو رو صادر می کند :

نوع اول ، از طریق دلتا پی (P∆) یا همان سنسور اختلاف فشار ورودی و خروجی. به این صورت که فشار ورودی و خروجی توسط سنسور سنجیده می شود و اگر این اختلاف فشار به حد مورد نظر ما که قبلا تنظیم کرده ایم رسیده باشد ، کنترلر فرمان شستشو را صادر می کند.

نوع دوم ، از طریق دلتا تی (T∆) یا همان زمان مشخص شده می باشد که بعد از سپری شدن زمان مشخص که باز هم توسط خودمان که از قبل در کنترلر تنظیم شده است ، فرمان شستشو صادر می شود.

 عمل شستشو به چه ترتیبی می باشد و چگونه انجام می شود؟

زمانیکه که فرمان شستشو به شیرهای سلنوئید داده می شود شیر سلنوئید از همان مسیر مینی فیلتر دستی که روی کلکتور ورودی نصب شده است ، مقداری آب را از قسمت بالایی شیر بکواش وارد دیافراگم این شیر می کند و بعد از ورود آب به داخل شیربکواش دیافراگم ورودی بسته می شود و در عوض خروجی درین باز می شود و درنهایت مسیر آب برعکس می شود و آب از پایین فیلتر دیسکی به جک فیلتر دیسکی فشار وارد می کند و این عمل باعث می شود که دیسک ها از هم فاصله بگیرند و از طریق نازل هایی که داخل کارتریج هست عمل شستشو کامل انجام شود و تمامی آلودگی ها از روی سطوح دیسک ها پاک می شود.

(در لینک زیر اطلاعات ارزشمندی در مورد نحوه شستشوی کارتریج فیلتر دیسکی جک دار  پرداخته شده است)

https://besamarket.ir/post-7

 بعد از اتمام کار و گذشت زمانی که از قبل تنظیم کرده ایم ( به طور مثال 30 یا 40 ثانیه برای فاز شستشو ) ، شیر بکواش دوباره به حالت نرمال برمی گردد و ورودی باز می شود و درین بسته می شود.

برای درک هرچه بهتر این مطلب ویدئویی را برای شما عزیزان تهیه کرده ایم که در زیر می توانید آن را ملاحظه کنید